středa 25. prosince 2019

Musíme se znovu naučit tvořit


Vztahy. Musíme se naučit tvořit své vztahy moudrým a čestným způsobem. Patologii ve vztazích není možné tolerovat ani přehlížet, protože tak se naše situace nezlepší nikdy. Od různých narcisů a psychopatů není možné čekat změnu - jdou levnou a pohodlnou cestou krátkodobých výhod. Se sobeckostí sobě vlastní hltají své krátkodobé výhody na úkor každého kolem. Oprava: každého, na koho si troufnou. 

Změnit můžeme něco jen my, obdařeni svědomím. Jsme ale dost ochotní "jít proti proudu"? Vždyť to dnes skutečně vypadá, že narcismus vládne, že je ceněn, je glorifikován. Narcis, který má moc, má vždycky pravdu a všechno mu projde (běda jak ne), počínaje malými manažerskými pozicemi a konče tam někde nahoře. Běžný člověk pak akorát kouká, aby ho ostatní nepomluvili, řeší úplné kraviny, které ho omezují, stresuje se nesmysly. A narcisové se zatím kochají pomluvami, slídí a šmejdí, komu se vysmát, aby se jim na chvilku ulevilo. Koho ponížit, aby se cítili důležití. Největší radost mají, když sousedovi chcípne koza. Deformuje to celou společnost. Jediná možnost by byla neobsazovat lidi s poruchami osobnosti do pozic moci. Jsou společnosti, které to umí.

Tam, kde to neumíme, trpíme a čekáme, až "se situace zlepší". Máme tuhle opatrnou tendenci v sobě. Člověku je přirozené čekat s jakoukoli akcí, dokud není situace kritická, dokud většinou už není (skoro) pozdě. Nechceme opustit to, co je staré a známé, když nevíme, jestli vůbec je k dispozici něco nového. Nové je neznámé a tím je to často ještě děsivější. A tak čekáme ve svém hrnci, jako ta žába - voda se zahřívá, a my si myslíme, že je to ještě dobrý, že to vydržíme. Že ono to přejde, že se to samo spraví. Zaměstnává nás představa, jak jsme si tohle zasloužili, jak jsme to zavinili a jak špatní jsme.

Voda se mezitím ohřívá. Zázrak nikde. Asi se opravdu uvaříme. Co je s námi špatně?

Zkusme tohle:

Co kdybychom se na to dívali tak, že jsme v pořádku. Tečka. Tak nás taky vidím, když si tu s vámi povídám: jste správně, jste v pořádku, nemáte být jiní, nemáte se měnit. Není s vámi nic špatně, jen zažíváte špatné věci. Je přirozené, že se kvůli tomu cítíte hrozně.

Jak se cítíte? Je to úleva?

Dopřejme si další: co kdybychom teď na tom místě, jakkoli je třeba zlé, byli skutečně správně? Jsme v pořádku a jsme tu správně na tomto špatném místě. Jsme tu správně, protože máme na starosti misi. Náročnou misi. Ta mise by zněla: výměna, přestavba, terapie a rehabilitace vztahů. Dalo by vám to naději, že se dá něco dělat? Že ta situace není úplně bezvýchodná?

Pokud se totiž v životě potýkáme s psychopaty, narcisy, manipulátory a dalšími démony tohoto typu, tak to, co totiž v pořádku není, jsou naše vztahy: to, jak je navazujem a to, co v nich dovolíme. Když se ohlédnu nazpět, na to, čím vším jsem prošla, musím si dost často položit otázku: proč jsem to tolerovala tak dlouho? No, protože jsem nevěděla, s čím mám tu čest. Dnes to ale vím.

Tuhle otázku samozřejmě nemůže řešit třeba malé dítě, to je vydáno na milost a nemilost. Ale přepokládám, že vy už děti nejste. A pokud máte dost informací, abyste dokázali odhalit narcise a psychopaty a jim podobné, tak máte šanci! Neomezujte se jen na tenhle můj blog. Hledejte informace, návody a pomoc dál. Uvidíte, jak běžné téma to ve skutečnosti je. A kolik je toho tady připraveno pro vás, aby vám to pomohlo. Úleva číslo 3?

Malá archetypální vsuvka: Psychopati jsou velmi Plutonské téma, pokud se zajímáte o astrologii. Já si ji v tuhle chvíli vypůjčím. Nebojte, nebude to složité. Stačí říct, že Pluto je vzdálená síla - odpovídá jí bůh Hádes, což je řecký bůh podsvětí, a tomu se ani oltáře nestavěly, neboť ho nelze uprosit. Pluto vládne každému z nás trochu jinak, ale každý ho ve svém horoskopu někde máme. Už tím, že se narodíme. Není to naše chyba, že tu je (úleva číslo 4).  No a ta příslušná životní oblast, ve které nám Pluto vládne, je zasažena psychicky nátlakovými situacemi, často náhlými a vždy hlubokými změnami. Každá lidská bytost tu čelí mimořádně účinnému a zároveň jen těžko rozpoznatelnému nátlaku. Manipluaci. Zneužití moci. Vlastní bezmoci. Obviněním. Hrůze. Setkává se s tím, co je temné, děsivé a nepochopitelné. Záhadně se nedaří a netušíme proč, věci se rozpadají, nic neroste. Pluto symbolizuje skrytou zničující sílu, která se nechce nechat odhalit. Jakoby postižený vůbec neměl netušit, kdo mu vlastně škodí.

Zní to povědomě, že?

Chci tím říct tohle: Bojovat s realitou nemá smysl, tak jako nemá smysl bojovat s Plutem. Tak jako nemá smysl bojovat s psychopaty. Díky nim se dějí hrozné věci, to je fakt. Nemá ale smysl trpět. Většinou ta jediná "lekce", kterou se máme naučit, je tu situaci opustit, neboť jsou věci, které ovlivnit nemůžeme. Jsou dané, jako existence planetky Pluto. Než ale vstoupíme do další, podobné situace, které bude Pluto vládnout úplně stejně, protože jeho síly jsou přítomny všude, cože bychom to mohli? No, mohli bychom se přece pustit do výměny, přestavby, terapie a rehabilitace vztahů. Moudrým a čestným způsobem. Vybaveni dostatkem informací, komu se vyhnout a do čeho se nepouštět. To úplně jistě můžeme.

Navíc to vůbec neznamená, že někoho předěláme. Ani nikoho jiného, dokonce ani sebe nemáme moc změnit. Takže se o to nebudeme pokoušet, ano? Úleva číslo 5.

Něco ale potřebujeme. Potřebujeme se něco naučit a podle toho jednat. A to se zvládnout dá.

To, co totiž ovlivnit můžeme velice dobře, je to, jak budeme postupovat vpřed: Co budeme tolerovat a co ne. O která vítězství stojíme a o která vlastně nestojíme. S kým stojí za to bojovat a s kým bojovat nechceme, protože by nám vítězství přineslo válku - nekonečnou a vyčerpávající. Koho pošleme do háje. Komu se vyhneme. Čí názor nepotřebujeme. Čeho se budeme účastnit. Kam půjdeme. Kam nepůjdeme. Co a koho se nám hodí ignorovat a neslyšet. To všechno proto, abychom mohli autenticky, tak jak sami za sebe cítíme, že je to v pořádku, budovat (nebo nebudovat!) vztahy. Nemůžeme nic víc. A přitom tohle úplně stačí. Stačí to k tomu, aby se nám začalo dařit líp.

Je to způsob, jak se dostat do lepší budoucnosti. Budeme respektovat prostý fakt, že jsou věci, které nezměníme. Postavíme se čelem všem toxickým situacím, ve kterých se vyskytujeme. Zbavíme se bez sentimentu všeho zlého, co nás spojuje s minulostí. Naučíme se nové věci. Nebudeme podporovat nikoho, kdo si stále stěžuje, pomlouvá, vylévá si srdíčko, případně nás obviňuje. Že se postaráme v první řadě o sebe. A tak dál.
 
Postupujeme vpřed náročným terénem. Co nám napoví, že jsme se vydali správně? Právě ten pocit úlevy.

Kdy jste ho cítili naposledy?

Napište mi.


Musíme se znovu naučit tvořit

Vztahy. Musíme se naučit tvořit své vztahy moudrým a čestným způsobem. Patologii ve vztazích není možné tolerovat ani přehlížet, protože ...